Materská kašička

Zobrazený jediný výsledok

Materská kašička – vzácny dar šikovných včiel

Medzi najznámejšie včelie produkty patrí med, propolis, peľ, ako aj materská kašička. Tento sekrét (ktorý zo svojich žliaz vylučujú včely – robotnice) slúži ako krmivo pre drobné včelie larvy počas prvých troch dní života. Je potrené zdôrazniť, že materská kašička je zároveň hlavným zdrojom obživy pre včeliu kráľovnú, ktorej najvýznamnejšou úlohou je zachovanie rodu, t. j. kladenie vajíčok. Vráťme sa ale k človeku – aký význam má materská kašička pre neho? Ako prvé je potrebné spomenúť antibiotické a antibakteriálne účinky a prevenciu pred infekciami a vírusmi. Ak k tomu pridáte podporu trávenia, liečbu mykóz, ustálenie hladiny inzulínu a cholesterolu v krvi, úpravu činnosti štítnej žľazy i regeneráciu poškodených tkanív, tak je zrejmé, že význam materskej kašičky je obrovský. Navyše posilňuje nervovú sústavu a osvedčila sa aj pri vyššom krvnom tlaku. Avšak vždy predstavuje doplnkovú terapiu či liečbu a nie ich náhradu.

Materská kašička a jej ďalšie prospešné účinky

Iné zdroje uvádzajú, že materská kašička prispieva k lepšiemu tráveniu (obsahuje prospešné probiotiká), zdravšej pokožke (zlepšuje hladiny kolagénu) a k celkovej energie a vitalite. Aj preto je často označovaná za – obrazne povedané – fontánu mladosti a krásy. Niektoré štúdie poukazujú aj na jej ochranu pred neurodegeneratívnymi poruchami a vyzdvihujú jej podporu kognitívnych funkcií ako zlepšenie krátkodobej pamäte, schopnosti učenia sa či motorických zručností. Bolo preukázané, že materská kašička sa podieľa na zmiernení symptómov menopauzy a postmenopauzy. V niektorých prípadoch môže napomôcť pri úprave menštruačného cyklu alebo zlepšiť mužskú plodnosť.

Čo obsahuje materská kašička?

Jej základ tvoria vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky, sacharidy a aminokyseliny, ako aj draslík, vápnik, síra, meď, zinok, horčík, železo a mangán. Jej zloženie do veľkej miery ovplyvňujú geografické a klimatické podmienky. Pri konzumácií dbajte na správne dávkovanie. Na začiatku sa materská kašička odporúča užívať v nižších dávkach, s dôrazom na vek, telesnú kondíciu i zdravotný stav. Vždy sa ale riaďte pokynmi uvedenými na obale. V našej ponuke nájdete materskú kašičku v podobe roztoku (postačí 25 g denne nalačno po dobu 40 dní, kúru je možné zopakovať do 2 – 3 mesiacoch) alebo v kombinácii s medom (konzumovať raz denne po dobu 2 – 4 týždňov, umiestniť 100 mg zmesi pod jazyk).

Nákupný košík