Propolis

Zobrazujú sa všetky 4 výsledky

Informácie o propolise

Názov propolis vznikol spojením gréckych slov pro = pred a polis = mesto. Doslovne teda znamená predmestie, predstavba, resp. výstupok brániaci nepovolaným vstúpiť do včelieho mesta.
Propolis je lepkavá, živicová látka hnedej, zelenej, pomarančovej, ale aj červenej farby.
Včely ho používajú na zatmelenie štrbín v úli, k vyhladzovaniu a vyrovnávaniu častí úľa, vystuženiu plástov a mumifikovaniu živočíchov, ktorí vnikli do úľa. Keď sú títo živočísi veľkí /myši, jašterice, motýle/ a včely ich nevedia odstrániť, po usmrtení zatmelia ich mrtvoly propolisom. Tak sú hermeticky oddelení od vonkajšieho prostredia, čím sa zamedzí rozšíreniu nebezpečných pôvodcov chorôb.
Propolis včely zbierajú z púčikov a vetvičiek vŕb, topoľov, briez, jelší gaštanu jedlého borovice, smreka a niektorých bylín.
Časť propolisu sa vytvorí ako vedľajší product pri trávení peľu. V obaloch peľových zrn sa vyskytujú živice a éterické oleje, ktoré chránia obsah peľových zŕn pred znehodnotením pri zlom počasí.
Pri úprave peľu na kŕmenie lariev musia včely z peľovch zrniek odstrániť tvrdý, nestráviteľný obal obsahujúci živice. Tieto zložky peľu včely vyvrhujú formou kvapiek propolisu v tých častiach úľa, kde je to potrebné.

Zloženie propolisu

Propolis nemá stále chemické zloženie. Závisí od regiónu, kde ho včely zbierajú. Dá sa hovoriť skôr o priemerných hodnotách látok, ktoré obsahuje.
Propolis obsahuje asi 55% živičných a balzamovacích látok, asi 30% vosku, 5-10 % éterických olejov, asi 2-5% peľu a zvyšok tvoria aromatické látky, vitamíny a minerálne látky.
Z vitamínov je to B1 /tiamin/, vitamín PP /kyselina nikotínová/, provitamín A.
Z minerálnych látok sú to železo, hliník, vanád, vápnik, kremík, mangán, stroncium, sodík a horčík.
Propolis z mierneho pásma obsahuje asi 40 rozdielnych fenolových komponentov, z ktorých asi 90-95% tvoria flavonoidy. Flavonoidy majú rozhodujúci podiel na imunopotenciálnych vlastnostiach propolisu. Ich bohatý výskyt v propolise potvrdzyje v porovnaní s medicínsky používanými antibiotikami jeho široké spektrum účinnosti ptori baktériám, vírusom, a hubám. Okrem toho sú nežiaduce účinky veľmi zriedkavé /alergická reakcia je u propolisu 1:2000/. To sa o farmaceuticky vyrobených antibiotikách vôbec nedá povedať.
Propolis obsahuje aj škoricový alkohol, kyselinu škoricovú a triesloviny.

Uskladnenie propolisu

Suchý propolis sa doporučuje uskladňovať na tmavom a chladnom mieste. Pri uskladnení vo vzduchotesných nádobách si udrží účinnosť až 5 rokov.
Najúčinnejší je však v čerstvom stave.

Liečivé účinky propolisu

Čo je propolis a prečo ho užívať

Propolis je tvorený zmesou viac ako 180 látok. Medzi jeho základné zložky patrí včelí vosk (30 %), živicové látky (50 %), éterické oleje a balzamy (10 %). Zvyšok tvorí peľ, vitamíny, aromatické aj minerálne látky. Je dôležité zdôrazniť, že zloženie propolisu sa líši v závislosti od toho, k akým rastlinám a stromom majú včely prístup. Propolis sa už tisícročia vyznačuje mnohými protizápalovými účinkami a je bohatý na vitamín C, E a vitamíny skupiny B, provitamín A a mnohé minerály ako vápnik a horčík či stopové prvky v podobe medi, železa, mangánu, kobaltu či zinku.

Propolis a jeho účinky

Propolis ma mnohoraké využitie. V surovej forme (v podobe tinktúry, ktorú nájdete aj v našej ponuke) sa odporúča zriediť s vodou a použiť na kloktanie či pri výplachu úst. Propolisová tinktúra sa odporúča aplikovať aj na rozličné drobné ranky. Sú totiž preukázané prospešné účinky propolisu na kožné ťažkosti, dokonca je odporúčané po odstránení kliešťa či bodnutí hmyzom dezinfikovať postihnuté miesto práve propolisom. Okrem tinktúry je žiadaná aj propolisová masť, ktorá je taktiež súčasťou nášho sortimentu. Môžete ňou ošetrovať odreniny, omrzliny, popáleniny i akútne rany, keďže propolis tlmí bolesť a podporuje hojenie rán. Používa sa aj na bradavice, otlaky a kurie oká. V prípade vnútorného užívania propolisu buďte opatrní. Vo všeobecnosti sa odporúča nakvapkať propolis do mlieka, vody či na kocku cukru a tak ho užiť. Samozrejme, dávkovanie závisí od typu ochorenia. Je vhodné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.

Propolis ako malý veľký pomocník pre včely i človeka

Propolis je niekedy označovaný aj ako včelí tmel. Prečo? Včely do zozbieranej živice zo stromov (ihličnatých alebo vždyzelených) pridávajú výlučky svojich žliaz i vosk, čím vzniká lepkavá hnedo-zelená hmota zvaná propolis. Do úľa ho prinášajú podobne ako peľ. Každopádne, propolis má dvojakú konzistenciu. Riedky slúži včelám na natieranie časti úľa, keďže pôsobí dezinfekčne proti plesniam, baktériám i vírusom. Hustý propolis používajú na izoláciu úľa – a práve z toho vzniklo označenie včelí tmel. Vďaka už spomínaným antibakteriálnym vlastnostiam nachádza propolis uplatnenie aj v oblasti ľudského zdravia. Propolis je mimoriadne účinný aj v malých dávkach. Je cenený najmä pre svoje protizápalové účinky, pôsobenie proti mikroorganizmom a pre podporu imunity.
Doprajte sebe aj svojej rodine prvotriedne prírodné produkty – med, propolis či peľ, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti.

Nákupný košík