Med

Zobrazuje sa všetkych 15 výsledkov

Slovenský včelí med – zdravé a chutné tekuté zlato

Včelí med sa získava najmä z nektárov kvetín a z medovice, a to usilovnou prácou včiel. Chuť a dotieň medu závisia najmä od druhov rastlín a stromov, ktoré včely navštívili. V našej ponuke nájdete lesný medovicový, lipovo-medovicový, agátový, lipový, lúčny, slnečnicový, repkový, lesný jedľový medovicový med, ako aj med z lesných malín a černíc či dokonca med pochádzajúci z facélie a ďateliny purpurovej. Obľúbený je aj pastovaný med (niekedy označovaný aj krémový či šľahaný med). Vedeli ste, že medovicový med – čistý horský med je považovaný za najkvalitnejší, keďže sa získava z rastlín vyskytujúcich sa vo vysokých nadmorských výškach, teda je ho pomenej, a aj preto je vzácnejší?

Med a jeho účinky

Med tvorí zmes glukózy, fruktózy a veľmi nízky objem vody. Vyznačuje sa mnohými prívlastkami ako tekuté zlato či elixír života. Vďaka svojmu prírodnému zloženiu je právom zaradený medzi tzv. superpotraviny. Je preukázané, že med pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Pomáha liečiť viaceré vírusové ochorenia a posilňuje imunitný systém. Med je odporúčaný aj pri ochoreniach dýchacích ciest, prechladnutiach, rôznych zápaloch ústnej dutiny či chrípkach. Taktiež podporuje trávenie, zbavuje organizmus jedov a má upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Navyše zlepšuje kvalitu spánku, a preto sa odporúča jeho konzumácia pred spaním. Mnohí užívajú med aj pri zmiernení migrén, zjemnení popraskaných pier či na kozmetické účely (čistenie pleti, kúry na vlasy, medová masáž a i.).

Med je známy už tisícročia

Med obsahuje mnoho vitamínov (B1, B2, B3, B5, B6, C, D, K a i.), minerálnych látok a stopových prvkov ako draslík, vápnik, sodík, horčík, jód, zinok či železo. Nemožno nespomenúť ani aminokyseliny, antioxidanty, enzýmy či organické kyseliny. O mede a jeho liečivých účinkoch hovoril už starogrécky filozof Demokritos, ktorý tvrdil, že pre zachovanie zdravia je potrebné vonkajšok zavlažovať olivový olejom a vnútro medom. Med sa taktiež tešil úcte aj v starovekom Egypte (o čom svedčia jeho nálezy v hrobkách faraónov) i starovekom Ríme a Grécku, kde bol symbolom večného života. Med môžete konzumovať denne, odporúčané sú 2 – 4 čajové lyžičky. Môžete ho jesť priamo, príp. si ním osladiť horúci nápoj. Okrem medu vám ponúkame aj propolis, peľ, medové výživové doplnky, včeliu kozmetiku aj zdravé pochúťky ako sú orechy a sušené ovocie v mede.

Nákupný košík