Peľ

Zobrazuje sa všetkych 9 výsledkov

Informácie o peli

Obsahuje všetky základné látky, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu, rozvoj a existenciu živého organizmu:
bielkoviny, tuky, uhľovodíky, vitamíny, aminokyseliny, glukozid-rutín, antibiotika, stimulátor rastu …
V peli sa nachádza 27 prvkov: sodík, draslík, nikel, titan, vanád, chróm, fosfor, zirkón, berylium, bór, zinok, olovo, striebro, arzén, cín, hélium, stroncium, barium, urán, kremík, hliník, mangán, horčík, molybdén, meď, vápnik, železo.
Z mastných kyselín /obsahuje ich 3-14%/ sú najdôležitejšie kyselina linolová, linolénová, arachidonová – tie si ľudský organizmus nedokáže vyrobiť sám.
Peľ obsahuje 5-7x viac aminokyselín než hovädzie mäso, vajíčka alebo syry.
Z vitamínov obsahuje:

  • Vitamín B1 /thiamin/ – reguluje hospodárenie s cukrami v organizme a chráni centrálny nervový systém.
  • Vitamín B2 /riboflavin-laktoflavin/ – jeho nedostatok spôsobuje poruchy rastu, poškodenie pokožky a slizníc a stavy únavy.
  • Vitamín B3 / niacin/ – urýchľuje rast, posilňuje nervy a dýchanie, reguluje trávenie, zlepšuje krvný obraz.
  • Vitamín B5 /kyselina nikotínová/ – má vplyv na správny rast a fungovanie pokožky, dobré trávenie a nervovú sústavu.
  • Vitamín B6 /pyridoxin/ – urýchľuje rast a pôsobí proti anémii. Jeho nedostatok spôsobuje vypadávanie vlasov, vznik ekzémov a poškodenie nervov.
  • Vitamín C / kyselina askorbová/ – pôsobí preventívne proti krvácaniu ďasien a skorbutu.
  • Vitamín H /biotín/ – pomáha rastu, pôsobí proti zápalom pokožky a viečok. Jeho nedostatok sa objavuje pri dlhodobom podávaní antibiotík.
  • Vitamín E /tokoferol/ – stimuluje pohlavnú činnosť. Napomáha spermato- a ovogenezii, chráni pred potratom, pôsobí proti sterilite.
  • Karotén a provitamín A – z neho si organizmus vytvára vitamín A. Vitamín A je súčasťou farbiva citlivého na svetlo, ktoré sa nachádza na sietnici oka. Okrem toho pôsobí zmierňujúcim spôsobom pri zápale spojiviek. Nedostatok A vitamínu spôsobuje zrohovatenie rohovky, zvýšené slzenie, šeroslepotu a v krajnom prípade až slepotu.

Liečivé účinky peľu

Peľ dobre účinkuje pri ochoreniach prostaty. V peľu sa nachádzajú všetky zložky obilných klíčkov, ktoré sú veľmi bohaté na proteíny, glycidy, vitamíny a minerálne látky.
Pre svoje antibiotické účinky lieči črevné problémy. Tlmí a ničí rast škodlivých mikróbov a pomáha množeniu dobrých – saprofytických. Obrazne by sa dalo povedať, že je črevným policajtom. Nepôsobí však proti pliesňam. Reguluje tiež črevné funkcie – na jednej strane lieči chronickú zápchu a na druhej strane pôsobí proti hnačke. Pomáha tiež liečiť zápal čriev.
Peľ dobre ovplyvňuje psychiku, upokojuje nervy a znižuje stavy vzrušenia. Podávanie peľu pri neurózach vyvoláva druh eufórie, pocit zdravia a spokojnosti. Zlepšuje dynamiku ducha, podnikavosť a optimizmus, tak veľmi potrebný, ak človek chce niečo v živote dosiahnúť. Peľ prináša rovnováhu a harmóniu vo fungovaní organizmu, upravuje náladu. Človek prestáva byť nervózny, podráždený, nevybuchuje rýchlo hnevom, prejavuje jemnosť a pochopenie vo vzťahoch s okolím a stáva sa pre okolie príťažlivým.
Peľ zvyšuje chuť do jedla, preto sa jeho používanie doporučuje chorým a rekonvalescentom.
Peľ je biologický stimulátor, ktorý výborne pôsobí na produkciu pohlavných hormónov a zvyšuje chuť na sex.
Stimuluje funkcie žalúdku. Ľudia s váhovým deficitom rýchlo získavajú svoju pôvodnú hmotnosť a osoby s nadváhou ju strácajú.
Peľ je aj vynikajúcim posilňujúcim prostriedkom a preto sa úspešne používa pri stavoch fyzického a duševného vyčerpania /najmä pre ľudí, ktorí pracujú s ľuďmi, ktorý pracujú pod stresom alebo podávajú veľké fyzické výkony, ako napr. športovci/, po operáciách a ťažkých chorobách. Zvyšuje výkonnosť a umožňuje dlhšie pracovať.
U diabetikov znižuje hladinu cukru v krvi.
Peľ prispieva k zlepšeniu zraku, čo sa pripisuje vitamínu A a riboflavínu, ktoré peľ obsahuje.
Predchádza vypadávaniu vlasov, zlepšuje ich vzhľad a rast. Je to vďaka cistínu – aminokyseline obsahujúcej síru. Vlasy obsahujú okolo 1% cistínu. Vlasy prestanú vypadávať a niekedy hustnú. Peľ zabraňuje tiež lámavosti nechtov.
Peľ pôsobí pri ochoreniach centrálnej nervovej sústavy. Podporuje prekrvenie mozgu a zlepšuje schopnosť myslenia. Jeho pôsobenie v tejto oblasti je pomalšie, niekedy málo výrazné, ale zato trvalé.
Lieči ochorenia slabých detí, pričom u anemických spôsobuje nárast počtu červených krviniek o 25-30% a hemoglobínu o 15%.
Peľ sa tiež s úspechom používa pri ochoreniach pečene, žlčníku, srdca, tráviacej sústavy, poruchách látkovej výmeny, v klimaktériu, atrofii podkožného tkaniva …
Peľ nemá žiadne vedľajšie účinky. Na to dohliadajú samotné včely, ktoré zbierajú len neškodné prírodné látky. /okrem hrozby alergie. Samotnú alergiu nespôsobuje peľ, ale exhaláty, ktoré z ovzdušia padajú na kvety. Peľ pôsobí ako nosič. Preto by sa peľ mal zberať len v oblastiach, kde je príroda čo najmenej znečistená/

Skladovanie peľu

Peľ treba uskladňovaľ v tmavej, suchej miestnosti pri teplote nižšej ako 20C. Chráňte ho pred slnkom, svetlom a vlhkosťou. Peľ, podobne ako med, nasáva vlhkosť a pachy z ovzdušia.
Po 1 roku uskladnenia stráca peľ 75% svojich vlastností a po 2 rokoch sa stáva z liečebného hľadiska bezcenným.

Dávkovanie peľu

Dospelí:
1 kávová alebo čajová lyžička peľu denne. Najlepšie ráno nalačno, 15 minút pred jedlom. Zapiť vodou alebo čajom, dobre požuť, aby sa rozdrvil obal na zrniečkach peľu a zhltnúť. Telo potom z neho viac vyťaží. /1 plná lyžička obsahuje 5 g peľu, polievková 15g peľu/
Deti:
1/4 – 1/2 dávok dospelých podľa veku.
Doba užívania:
Skonzumovať 100 g sáčok /cca 3 týždne/ a potom prestávka týždeň. Cyklus je možné opakovať celý rok. Pri vážnych ochoreniach prostaty je možné konzumovať bez prestávok.
INÉ DÁVKOVANIE:
Udržiavacia dávka: 10 g, liečebná 20g za deň – dospelí
Doba užívania – mesiac. Opakovať niekoľkokrát za rok.
MED S PEĽOM
Zmiešať 1/3 peľu s 2/3 medu.
Užívať 1 lyžičku 1-3x za deň.
KOZMETICKÉ ÚČELY
Návod na pleťovú masku:
Veľmi jemne zomelieme 1 kávovú lyžičku peľu a dôkladne ju rozmiešame s čerstvým žĺtkom. Túto zmes ihneď natrieme na tvár a šiju a ľahko masírujeme. Necháme pôsobiť aspoň pol hodiny. Po niekoľkých takýchto aplikáciách sú výsledky veľmi pôsobivé.
Maska sa dá vymiešať aj v mixéri s polovičkou kávovej lyžičky medu, čím sa efekt ešte zväčší.

Peľ a jeho blahodarné účinky

Včelí peľ – to sú peľové zrnká rastlín, ktoré včely zbierajú a spracúvajú pre svoju výživu. Avšak tieto malé zrnká majú mnoho pozitívnych účinkov aj pre človeka. Peľ totiž obsahuje bielkoviny, vitamíny (A, C, D, E, K a vitamíny skupiny B), aminokyseliny, uhľovodíky, tuky, viac ako 100 rôznych enzýmov, sacharidy, esenciálne mastné kyseliny a vlastne všetky základné látky nevyhnutné pre stavbu, rozvoj a existenciu živého organizmu. Taktiež obsahuje cca 20 % proteínov a mnoho minerálnych látok.

Včelí peľ – najväčší prírodný antioxidant na svete

Antioxidanty spomaľujú vývoj mnohých chronických ochorení a vyznačujú sa aj ochrannou funkciou voči poškodeniu ľudského organizmu (napríklad voľnými radikálmi). A práve včelí peľ je považovaný za najväčší prírodný antioxidant, ktorý slúži aj ako podporný prostriedok imunity, napomáha predchádzaniu rôznych infekcií i ochorení. Dokonca je preukázaná jeho ochrana pred rádioterapeutickým žiarením aj pred škodlivinami zo znečisteného prostredia. Včelí peľ prispieva k vitalite a je cenným zdrojom energie. Zlepšuje chuť do jedla, napomáha pri únave, spomaľuje proces starnutia a viacerí dokonca v súvislosti s jeho konzumáciou uvádzajú zmiernenie opuchov kĺbov a končatín. Peľ – podobne ako med – je taktiež častou súčasťou mnohých kozmetických prípravkov (masky, krémy a pod.).

Peľ a jeho pomoc pri zdravotných problémoch

Včelí peľ je odporúčaný aj pri zvýšenej fyzickej a psychickej záťaži (redukuje stres vďaka obsahu esenciálnych mastných kyselín), chudokrvnosti (anémia), chorobách pečene (žltačka, cirhóza), poruchách spánku, cukrovke, depresiách, ochoreniach kože (akné, ekzémy, herpesy a i.) či žalúdočných ťažkostiach. Je dokázaný aj jeho pozitívny vplyv v prípade migrén. Vďaka vysokému obsahu už spomínaných antioxidantov je peľ výbornou prevenciou proti infarktu či mozgovej mŕtvici, keďže bráni vzniku krvných zrazenín a podporuje kardiovaskulárny systém. Navyše znižuje cholesterol. Včelí peľ si vďaka našej včelnici v Hráni môžete dopriať vo vysušenej forme alebo v mede. Je dôležité správne skladovanie peľu (suché a tmavé miesto s teplotou nižšou ako 20 stupňov Celzia). Odporúčaná denná konzumácia pre dospelého človeka je 1 kávová alebo čajová lyžička – nalačno zapiť tekutinou (voda, čaj) a dobre požuť (aby sa rozdrvil obal na zrniečkach). Po troch týždňoch konzumácie je žiadaná týždenná prestávka a následne je možné cyklus opäť zopakovať.

Nákupný košík